APZ UP
ponedeljek, 25. maj 2015

Koncert cikla Simfonic voices: "S čembalom po evropskih dvorih"

Tokratni koncert mednarodnega cikla vokalne in instrumentalne glasbe Simfonic voices, ki ga prireja APZ UP, bo instrumentalni. V Koper prihaja mlada čembalistka Eva Dolinšek, ki nas bo z igranjem na čembalo popeljala po evropskih dvorih. Koncert bo v čudovitem ambientu cerkve Sv. Nikolaja v Kopru, in sicer v torek, 26. maja, s pričetkom ob 20. uri. Večerni gost bo kitarist, študent 3. letnika Akademije za glasbo v Ljubljani, Marko Smiljanič.

Program:

Johann  Sebastian Bach (1685-1750): Kromatična fantazija in fuga BWV 903

Giovanbattista Gervasio: Sonata za mandolino in čembalo v D-duru, Gimo142

Carl  Philippe  Emanuel .Bach (1714-1788): 12 Variations über die Folie d'Espagne, H.263

Jean Philippe Rameau(1683-1764): Nouvelles suites de pièces de clavecin 2 Suite G

  • Les tricotets (Rondeau)
  • L'Indifférente (The Indifferent)
  • Menuet
  • 2ème Menuet
  • L'Egyptienne (The Egyptian

Luigi Boccherini (1743-1805) : Fandango

Domenico  Scarlatti (1685-1757): Sonata v d-molu K141                                 

                                           Sonata v g-molu k12        

Padre Antonio Soler(1729-1783): Fandango R 146


Eva Dolinšek se je rodila 21.1.1992 v Šempetru pri Novi Gorici. Z osmimi leti je začela obiskovati pouk klavirja na GŠ Nova Gorica pri učitelju Pavlu Pahorju, nato pa nadaljevala do 10. razreda pri učiteljici Aleksandri Pavlovič. Vzporedno je obiskovala tudi pouk orgel. Leta 2010 je uspešno zaključila Splošno gimnazijo v Novi Gorici in se vpisala na Akademijo za glasbo, kjer študira čembalo pri profesorju Egonu Mihajloviću in spada v prvo generacijo čembalistov v Sloveniji. Leta 2013 je z odliko zaključila 1. stopnjo dodiplomskega študija, sedaj obiskuje 2. letnik magistrskega študija.

Na Akademiji za glasbo je v času študija je izvedla odmevne solistične koncerte v Ljubljani, poleg tega sodeluje v različnih komornih zasedbah in projektih Akademije za glasbo.

Opera Orfej 2012-2013 z 11 ponovitvami in gostovanji v SNG Opera Ljubljana kot korepetitorka in asistentka dirigenta; sodelovala je z Zagrebško Muzičko Akademijo, z dirigentom Stojanom Kuretom, z Mladimi ljubljanskimi solisti v okviru Festivala Bled, v sklopu Piranskih glasbenih večerov z Obalnim komornim orkestrom, poleg tega je vključena v različne komorne zasedbe in baročni orkester. V letu 2014 je bila vključena v zelo odmeven projekt opera La Cecchina v sodelovanju s Slovenskim komornim glasbenim gledališčem. Bila je vključena v projekt baročnega orkestra Akademije za glasbo v Ljubljani Les Fêtes Musicales de Versailles, ki se je odvil v februarju (2014) s ponovitvami. Marca 2014 je izvedla solističen recital v sklopu abonmaja Akademija za glasbo, maja 2014 je kot solistka prva  izvedla zahteven Bachov koncert za čembalo in orkester. V juniju (2014) se je v sklopu cikla ''Glasba z vrtov sv. Frančiška'' predstavila novogoriški publiki s solističnim koncertom.  V novembru in decembru 2014 je bila kot čembalistka  vključena v projekt Pergolesijeve Stabat Mater v sodelovanju s SNG Opera Maribor.


Še nekaj o samem instrumentu:
Čembalo je instrument s tipkami, ki pripada evropski glasbeni kulturi v obdobju od 15.stoletja do konca 18.stoletja. Prve omembe tega instrumetna segajo v 14.stoletje. Zelo hitro se je tehnično razvijal ter v 16.stoletju je bil čembalo razširjen že po vsej zahodni Evropi. Razvoj instrumenta je s tem povečal glasbeni repertoar. Zelo priljubljen je bil pri plemičih, ker je predstavljal znak luksuza in prestiža,saj so bili instrumenti bogato okrašeni s poslikavami, intarzijami. Skozi zgodovino so ga imenovali kar za ''kralja'' med instrumetni zaradi njegovega bogatega zvoka in zvočne čistosti. Čembalo je največje glasbilo krilne oblike s trzajočo mehaniko. Njegovo ohišje je iz lesa. Tehnika igranja na čembalo se popolnoma razlikuje od pianistične igre, prav zaradi trzajoče mehanike instrumenta.


Marko Smiljanić (21 let) je svojo glasbeno pot začel v Glasbeni šoli Grosuplje pri prof. Barbari Škerjanc. Leta 2008 je šolanje nadaljeval na KGBL pri prof. Igorju Sajetu, kjer je tudi maturiral, sedaj pa obiskuje tretji letnik Akademije za glasbo v Ljubljani pri prof. Tomažu Rajteriču. Redno se udeležuje tekmovanj, ter sodeluje pri različnih projektih (Baročni orkester, kitarski ansambel AG, Tilen Zakrajšek Project). Leta 2012 je na državnem tekmovanju TEMSIG prejel 2. nagrado, letos pa 3. nagrado na International Guitar Festivalu v Sarajevu. Redno se izpopolnjuje tudi na mojstrskih tečajih, med drugim pri Paolu Pegoraru, Istvanu Römeru, Antonu Baranovu, Costasu Cotsiolisu in drugih.