Sociala
petek, 04. september 2015

Ceniti življenje - ta "višja matematika"

Zadnje dni v medijih lahko spremljamo novice o beguncih, ki so vzeli vse svoje imetje, zapustili dom ter odšli boljšemu življenju naproti. Ob takih in drugačnih zgodbah ljudi, ki si ne morejo privoščiti osnovnih materialnih dobrin, ugotoviš, kako lepo ti je v življenju, saj imaš lastno posteljo, streho nad glavo, hladilnik poln hrane, pametni telefon in mnogo drugih stvari, ki ti olajšajo življenje. Pa znamo ceniti vse te materialne dobrine in lagodno življenje?

Če pogledamo življenje s finančne plati, lahko ocenimo vrednost življenja na približno 20.000 € (toliko namreč stane najem morilca). Večina pa se nas zaveda, da življenje ni le seštevanje vrednosti naših organov na črnem trgu. Da bi znali ceniti življenje je potrebna tako rečena »višja matematika«.

Naše življenje je sestavljeno iz besed, dejanj ter našega mišljenja in čustvovanja, saj lahko samo mi sami vplivamo na kvaliteto svojega vsakdana. Ko se nam dogajajo dobre stvari, vsi uživamo trenutke sreče in iskrenega veselja. Šele ko doživimo neko slabo izkušnjo ali pa se nas dotaknejo zgodbe ljudi, ki so videli grdo plat življenja, se začnemo zavedati, da bi svoje življenje lahko bolj cenili.

Na tem našem malem planetu je ogromno ljudi, ki so v vojni izgubili svoje najbližje ali celo svoje življenje, če so preživeli groze vojne pa so v večini ostali invalidi ali duševni bolniki. Ogromno je ljudi, ki po več dni nimajo dovolj hrane za topel obrok; nešteto otrok, ki nima dostopa do izobrazbe zaradi pomanjkanja financ v družini, vojnih razmer, političnega prepričanja, nedostopnosti do izobraževalne ustanove, itd. Bolniki, ki trpijo za neozdravljivimi bolezni; ljudi, ki nimajo strehe nad glavo in tople postelje. Vsi ti ljudje bi dali vse na svetu, samo da bi lahko za en dan živeli zdravo, polno veselja življenje. Si mislite, pa saj vse to vemo. Pa se tega tudi zavedate?

Namesto da bi cenili to, kar imamo in se veselili našega življenja ne znamo izkoristiti vseh dobrin, ki nam jih današnji čas ponuja. Otroci igrajo video igrice namesto da bi se igrali ristanc in plezali po drevesih ter raziskovali svet. Mladi sedijo v gostilnah in gledajo v telefon več časa, kot se dejansko pogovarjajo med seboj. Brezplačna izobrazba je samo klik stran, a vendar ta klik ponavadi pomeni novo objavo na spletnem socialnem omrežju. Odrasli preveč časa posvetijo služenju denarja in grajenju kariere kot pa uživanju življenja in družini. Vse lepo in prav da služijo denar, ampak kaj ti koristi če nimaš družine s katero bi kvalitetno izkoristil trdo zaslužen denar? Po mojih opažanjih, so starejši ljudje,  generacija ljudi, ki se je z leti izkušenj naučila da je potrebno življenje vedno ceniti saj se ti sončen dan hitro spremeni v oblake in dež.

Da ne bomo govorili samo o materialnih dobrinah, so izjemno pomembne seveda tudi tiste zmedene, čudne zadeve, ki jim pravimo čustva. Lepo je čutiti veselje v življenju, vendar kaj ko življenje ni samo sonce, čokolada in ljubezen. Občasno preživimo oblačen dan ali celo nevihte in viharje, vendar takrat je pomembno, da se spomnimo, da je samo slab dan in ne slabo življenje.

Zato, danes povej ljubljeni osebi, koliko ti pomeni, sebi, da si prečudovita oseba, neznancu polepšaj dan in zaužij življenje z veliko žlico.

Kot pravi pesem iz leta 1961: "You don't know what you've got until you lose it." Pojdi v svet ter začni ceniti to zanimivo in razburljivo uganko, ki ji pravimo življenje s stvarmi, ki jih imaš.

Nastja Slokar,
sekretarka za socialo in študentsko problematiko ŠOUP