Izobraževanje
četrtek, 14. maj 2015

8. ŠOUP akademija: Pogovor z varuhinjo človekovih pravic

V tokratni ŠOUP akademiji, ki jo izvajamo s Primorskim svetovalnim središčem, Koper (PRIMSS), se bomo pogovarjali z varuhinjo človekovih pravic, go. Vlasto Nussdorfer. Akademija bo potekala v četrtek, 21. maja ob 16. uri v prostorih Območno obrtno-podjetniške zbornice Koper (Staničev trg 1, Koper).

Institucija varuha človekovih pravic je bila v slovenski ustavni sistem vpeljana z novo Ustavo RS, ki je bila sprejeta decembra 1991. Varuha človekovih pravic v Ustavi RS opredeljuje 159. člen, ki določa, da se za varovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin v razmerju do državnih organov, organov lokalne samouprave in nosilcev javnih pooblastil z zakonom določi varuh pravic državljanov.

 


Vplivanje Varuha je neformalno in nima pristojnosti oblastnega odločanja, zato njegova moč temelji tudi na sodelovanju z javnostjo. Varuh ne uporablja argumenta moči, ampak moč argumenta. Argumente pa predstavlja na različne načine komuniciranja z javnostmi.

Zaposleni pri Varuhu pri svojem delu nujno vzpostavljajo odnose z različnimi javnostmi.

  • Varuhova temeljna dejavnost je reševanje pobud, zato spadajo pobudniki med najpomembnejše ciljne javnosti.
  • Ob obravnavi pobud in reševanju sistemskih težav, na katere naleti pri tem, Varuh stopa v odnose z državnimi organi, organi lokalne samouprave in nosilci javnih pooblastil.
  • Civilna družba je lahko Varuhu vir informacij o kršitvah in/ali partner v proaktivnih akcijah. Iz nje izhajajo tudi potencialni pobudniki, zato so k njej usmerjene tudi akcije osveščanja in opolnomočanja.
  • Mediji so prav tako vir informacij za pobude na lastno iniciativo, skupen nam je nadzor dela organov javne oblasti, zato so dobrodošel partner pri ozaveščanju. Mediji v tej vlogi nastavljajo ogledalo tudi Varuhu, hkrati pa so lahko tudi sami potencialni kršitelji pravic posameznikov, predvsem pravice do zasebnosti.
  • Varuh v sodelovanju s sorodnimi institucijami v tujini, mednarodnimi in medvladnimi organizacijami pridobiva informacije in znanja s področja varovanja človekovih pravic in svoboščin in ob tem svoja znanja in izkušnje prenaša drugim.


"Na srečanju nam bo varuhinja predstavila svoje delovanje, mladi pa si predvsem želimo spregovoriti o naših pravicah in položaju v družbi ter spremembah na področju visokošolskega sistema v RS," sporoča Samir Cerić, sekretar za izobraževanje in študentsko svetovanje ŠOUP.

Projekt je podprla Mestna občina Koper.